Φιλική νίκη επί της KV Mechelen

Ο Ολυμπιακός νίκησε την KV Mechelen με 2-0 σε ένα ακόμη φιλικό ματς επί Ολλανδικού εδάφους.

Το δεύτερό του φιλικό έδωσε ο Ολυμπιακός στην Ολλανδία, στο πλαίσιο του βασικού σταδίου της καλοκαιρινής προετοιμασίας και νίκησε με 2-0 την KV Mechelen. Μία ομάδα η οποία, όπως και ο Άγιαξ στο πρώτο φιλικό, είναι πιο έτοιμη καθώς σε μία εβδομάδα ξεκινά το πρωτάθλημά της.

Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν και πάλι αρκετά καλά στοιχεία, έχοντας τρέξιμο στο παιχνίδι τους και πίεση σε όλο το γήπεδο στον αντίπαλό τους. Παράλληλα, για μία ακόμη φορά πήραν χρόνο συμμετοχής και οι νεαροί ποδοσφαιριστές που είναι στην Ολλανδία, οι οποίοι πέρσι πήραν το πρωτάθλημα Ευρώπης με τους Νέους και μάλιστα ξεχώρισαν ξανά. Μάλιστα ο Μουζακίτης ήταν αυτός ο οποίος σημείωσε το ένα από τα δύο γκολ της αναμέτρησης.

Συγκεκριμένα, μόλις στο 5′ ο Μουζακίτης απελευθερώθηκε ωραία έξω από τη μεγάλη περιοχή των Βέλγων και με το αριστερό έκανε ένα τρομερό σουτ στέλνοντας την μπάλα στη γωνία της εστίας της KV Mechelen για το 1-0 του αγώνα, σημειώνοντας έτσι και το πρώτο του γκολ με την πρώτη ομάδα έστω και σε ανεπίσημο ματς.

Το 2-0 δεν άργησε να έρθει από τους Πειραιώτες στο παιχνίδι, καθώς στο 28′ ο Ορτέγκα έβγαλε ωραία μπαλιά στ’ αριστερά για τον Κωστούλα, ο νεαρός επιθετικός μπήκε στην περιοχή είδε την κίνηση του Μαρτίνς κάνοντάς του την ασίστ και ο Πορτογάλος με πλασέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου ήταν και πάλι από πλευράς του Ολυμπιακού, όταν στο 40′ ο Παπακανέλλος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά μπλόκαρε σταθερά ο τερματοφύλακας των Βέλγων.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε και από τις δύο ομάδες, ωστόσο ο Ολυμπιακός έδειχνε ξανά πως είχε τον έλεγχο του αγώνα. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα δημιουργήθηκαν συνεχόμενες επιθέσεις και από τις δύο ομάδες. Ο Ολυμπιακός στο 81′ είχε διπλή ευκαιρία με ισάριθμα δοκάρια, αρχικά ο Ροντινέι έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ στην επαναφορά ο Μασούρας πλάσαρε και η μπάλα σταμάτησε και πάλι στο δοκάρι.

Η KV Mechelen απείλησε στο 88′ με σουτ του Σουφς, όμως ο Μπότης με ωραία επέμβαση απομάκρυνε σε κόρνερ, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μασούρας μετά από ωραία ατομική ενέργεια έκανε το σουτ από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη φιλική νίκη με 2-0 απέναντι στην KV Mechelen, στο δεύτερό του φιλικό στην Ολλανδία.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης (46′ Μπότης), Ροντινέι, Ρέτσος (69′ Κουτσίδης), Μπιανκόν, Ορτέγκα (69′ Μασούρας), Αποστολόπουλος, Ντόη (46′ Άμπι), Μουζακίτης (69′ Μπακούλας), Παπακανέλλος (82′ Τσικίνιο), Μαρτίνς (69′ Μπιέλ), Κωστούλας (46′ Κοστίνια).

KV Mechelen (Μπ. Χάσνικ): Ντε Βολφ, Μαρσά, Βαλς, Χέιρεμανς (59′ Ενγκόι), Κονατέ, Σουφς, Ράμπτι (59′ Στορμ), Λάουμπερμπας, Φουλόν, Μπάτες, Πφλούκε.