ΕΥΡΩΠΗ Ο ΘΡΥΛΟΣ ΣΟΥ!

Ο Ολυμπιακός σήκωσε το UEFA Europa Conference League, νικώντας τη Φιορεντίνα με 1-0 στη Νέα Φιλαδέλφεια, γράφοντας ιστορία με «χρυσά» γράμματα.

Τεράστιος ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ κατέκτησε το UEFA Europa Conference League νικώντας τη Φιορεντίνα στον τελικό της διοργάνωσης με 1-0 και είναι η πρώτη Ελληνική ομάδα στην ιστορία του ποδοσφαίρου που κατακτά ευρωπαϊκό τίτλο!

Ο Θρύλος το άξιζε και το πήρε το τρόπαιο, πραγματοποιώντας μία μυθική πορεία μέχρι την κατάκτησή του. Στο Conference League αρχικά απέκλεισε τη Φερεντσβάρος με δύο ισάριθμες νίκες σε Ελλάδα και Ουγγαρία. Στην επόμενη φάση οι «ερυθρόλευκοι» απέκλεισαν τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με έναν μυθικό τρόπο! Στο «Γ. Καραϊσκάκης» ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 1-4 και στο δεύτερο ματς στη Σερβία νίκησε με 1-6 στην παράταση και πέρασε στην επόμενη φάση. Εκεί όπου βρήκε τη Φενέρμπαχτσε την οποία και απέκλεισε με νίκη στο Καραϊσκάκη και στη διαδικασία των πέναλτι στην Τουρκία. Στα ημιτελικά της διοργάνωσης ο Ολυμπιακός βρέθηκε κόντρα στην Άστον Βίλα, την ομάδα έκπληξη της φετινής Premier League και όμως την απέκλεισε με συνολικό σκορ 6-2!

Μέχρι που έφτασε στον τελικό και ο Θρύλος στη Νέα Φιλαδέλφεια κατάφερε να σηκώσει την κούπα και πάλι με τον δικό του τρόπο! Στο 116′ της παράτασης με τον πρώτο του σκόρερ, Αγιούμπ Ελ Κααμπί να σημειώνει το «χρυσό» γκολ.

Είχε τις ευκαιρίες

Ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που είχε την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα, όταν μόλις στο 4′ ο Τσικίνιο «άνοιξε» την μπάλα αριστερά για τον Ποντένσε, ο οποίος έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και έδιωξε ο τερματοφύλακας σε κόρνερ. Η Φιορεντίνα ένα λεπτό μετά, στο 5′, απάντησε με πλασέ του Μπελότι μέσα από την περιοχή και η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 21′ οι Ιταλοί είχαν δύο καλές ευκαιρίες, αρχικά με το πλασέ του Μποναβεντούρα μέσα από την περιοχή και μπλόκαρε σταθερά ο Τζολάκης, ενώ αμέσως μετά στο ίδιο λεπτό ο ίδιος παίκτης βγήκε τετ α τετ, πλάσαρε, αλλά ο Τζολάκης ενήργησε και πάλι σωστά.

Λίγο αργότερα, στο 25′, ο Ολυμπιακός είχε καλή στιγμή και πάλι με τον Ποντένσε. Ο Τσικίνιο «γέμισε» με εκτέλεση κόρνερ, ο Πορτογάλος πήρε την κεφαλιά και ο τερματοφύλακας μπλόκαρε σταθερά. Αυτές ήταν οι καλές ευκαιρίες του πρώτου ημιχρόνου, καθώς στη συνέχεια είχαμε παιχνίδι κέντρου με τους Ιταλούς να έχουν την κατοχή της μπάλας.

Έμεινε το 0-0

Στο δεύτερο μέρος του τελικού οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα, όμως η Φιορεντίνα ήταν αυτή η οποία απείλησε πρώτη. Συγκεκριμένα, στο 69′ σε αντεπίθεση των Ιταλών ο Κουαμέ έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή και έδιωξε ο Τζολάκης σε κόρνερ. Ο Ολυμπιακός στο 80ό λεπτό της αναμέτρησης είχε καλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Όρτα εκτέλεσε το φάουλ, ο Ιμπόρα πήρε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από την εστία του Τερατσιάνο.

Έτσι έμεινε το 0-0 στον τελικό και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

«Χτύπησε» όταν έπρεπε ο Ελ Κααμπί

Στην παράταση ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ καλύτερα από τη Φιορεντίνα. Στο 96′ μάλιστα είχε μία τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, όταν ο Γιόβετιτς μετά από ωραία ατομική ενέργεια κατάφερε να βρει τον κενό χώρο και να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή, με τον Τερατσιάνο να διώχνει σε κόρνερ.

Επίσης στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης ο Θρύλος κατάφερε να μπει πιο δυνατά από τη Φιορεντίνα και στο κατάλληλο σημείο του αγώνα μπόρεσε να βάλει το γκολ που χρειαζόταν για να σηκώσει και την κούπα! Στο 116′ ο Έσε έκανε τη σέντρα από τ’ αριστερά, ο Ελ Κααμπί βρήκε την ευκαιρία που έψαχνε και με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το «χρυσό» 1-0!

Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη και στη συνέχεια έγινε η απονομή, με τον Ολυμπιακό να σηκώνει το τρόπαιο στον ουρανό!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγκα (91′ Κίνι), Έσε, Ιμπόρα, Τσικίνιο (77′ Όρτα), Ποντένσε, Φορτούνης (72′ Γιόβετιτς), Ελ Κααμπί (120+1′ Ελ Αραμπί).

Φιορεντίνα (Β. Ιταλιάνο): Τερατσιάνο, Ντοντό, Μιλένκοβιτς, Μαρτίνες Κουάρτα, Μπιράγκι, Αρτούρ (74′ Ντάνκαν), Μποναβεντούρα (82′ Μπάρακ), Μαντράγκορα, Νίκο Γκονζάλες, Κουαμέ (82′ Ικονέ), Μπελότι (59′ Ενζολά).