Νικητής ο Θρύλος με την ΑΕΚ

Ο Ολυμπιακός νίκησε την ΑΕΚ στο «Γ. Καραϊσκάκης» με 2-0, για την 9η αγωνιστική των Stoiximan Super League Playoffs.

Το τελευταίο του ματς στο «Γ. Καραϊσκάκης» για τη φετινή σεζόν, έδωσε ο Ολυμπιακός και πήρε τη νίκη κόντρα στην ΑΕΚ με 2-0, για την 9η αγωνιστική των Stoiximan Super League Playoffs. Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν πλέον ένα ματς για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος, κόντρα στον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο και στις 29 Μαΐου έχουν τον τελικό του UEFA Europa Conference League απέναντι στη Λεωφόρο, στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και θα μπορούσαν μάλιστα να σημειώσουν και άλλα γκολ στον αγώνα, σύμφωνα με τις ευκαιρίες που είχαν.

Στο 11′ οι «ερυθρόλευκοι» απείλησαν για πρώτη φορά, όταν ο Ποντένσε έκανε την κάθετη μπαλιά για τον Ελ Κααμπί στ’ αριστερά, ο οποίος έκανε το πλασέ και έδιωξε σε κόρνερ ο Στάνκοβιτς. Έξι λεπτά μετά, στο 17′, ο Όρτα έκανε το σουτ έξω από την περιοχή όμως μπλόκαρε σταθερά ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός είχε δύο καλές ευκαιρίες. Στο 41′ ο Ποντένσε μετά από ατομική ενέργεια έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, το οποίο πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ στο 42′ ο Φορτούνης δοκίμασε το μακρινό σουτ και μπλόκαρε ο Στάνκοβιτς.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και να είναι καλύτερος της ΑΕΚ. Στο 47′ ο Τσικίνιο απείλησε με σουτ που πήγε άουτ, ενώ στο 55′ ο Όρτα επίσης δοκίμασε έξω από την περιοχή χωρίς όμως την επιθυμητή κατάληξη.

Ο Φορτούνης στο 61′ είχε τρομερή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν έκανε την απευθείας εκτέλεση φάουλ και η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Τέσσερα λεπτά μετά όμως, στο 65′, ήρθε το 1-0 για τον Θρύλο. Ο Ποντένσε έκανε τη σέντρα από τ’ αριστερά, ο Ελ Κααμπί πήρε την κεφαλιά και έδιωξε ο Στάνκοβιτς. Ο Ελ Κααμπί επανέφερε την μπάλα στην περιοχή η οποία κατέληξε στον Όρτα και με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-0.

Η ΑΕΚ είχε δύο καλές στιγμές με τον Τσούμπερ στο 85′ και 90+1′, με τον Τζολάκη όμως να διώχνει και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε το τελικό 2-0! Ο Όρτα και πάλι με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή και πλάγια αριστερά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό αποτέλεσμα.

Έτσι ο Ολυμπιακός έκλεισε με νίκη τις φετινές του υποχρεώσεις στο «Γ. Καραϊσκάκης» και πλέον έχει μόνο τον Παναθηναϊκό για το πρωτάθλημα και τη Φιορεντίνα για τον τελικό του UEFA Europa Conference League.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Αποστολόπουλος (69′ Κίνι), Κάρμο, Ντόη, Ροντινέι, Όρτα, Έσε, Τσικίνιο (88′ Καρβάλιο), Φορτούνης, Ποντένσε (81′ Μαρτίνς), Ελ Κααμπί.

ΑΕΚ (Μ. Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ (46′ Γιόνσον), Βίντα, Κάλενς, Χατζισαφί, Ελίασον (70′ Μάνταλος), Γκατσίνοβιτς, Σιμάνσκι, Πινέδα, Αραούχο (62′ Πόνσε), Γκαρσία (70′ Τσούμπερ).