Εντυπωσιακό βήμα πρόκρισης των Εφήβων

Η ομάδα Κ17 του Ολυμπιακού νίκησε με 5-1 τον Ατρόμητο στο Ρέντη για τον πρώτο αγώνα των μπαράζ.

Οι Έφηβοι του Ολυμπιακού νίκησαν με 5-1 τον Ατρόμητο για το πρώτο παιχνίδι των μπαράζ του πρωταθλήματος της Super League K17.

Οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό. Ο Πνευμονίδης έκανε όμορφο γύρισμα στο δεύτερο δοκάρι και ο Τουφάκης με σουτ στην κίνηση έκανε το 1-0.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός παρέμεινε ψηλά και έχασε κλασικές ευκαιρίες, τόσο με τον Κωστούλα, όσο και με τον Φίλη.

Στο 35′ μετά από ατομική ενέργεια του Κωστούλα, ο Δαρβίρας βρέθηκε σε θέση βολής και με αριστερό πλασέ έγραψε το 2-0.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός κατάφερε να πετύχει και τρίτο τέρμα με σουτ του Λιατσικούρα έξω από την περιοχή.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Δημήτρη Μαυρογενίδη, μπήκε και πάλι δυνατά και μόλις στο 51′ ο Πνευμονίδης με κοντινό πλασέ σημείωσε το 4-0.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν δύο λεπτά αργότερα με το πλασέ του Αλεξίου.

Το τελικό 5-1, διαμόρφωσε ο Κωστούλας στο 89′ όταν μετά από ατομική ενέργεια του Τουφάκη, βρέθηκε μόνος του στο ύψος της μικρής περιοχής.

Μέρος της αναμέτρησης παρακολούθησε και ο προπονητής της πρώτης ομάδας, Μίτσελ μαζί με τους συνεργάτες του.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δ. Μαυρογενίδης): Κουρακλής, Κουτσόπουλος, Αλαφάκης, Πλιώνης (76′ Παναγάκος), Δάμα, Φίλης (61′ Μανιός), Τουφάκης, Λιατσικούρας (87′ Δρίκος), Κωστούλας, Δαρβίρας (61′ Λίγδας), Πνευμονίδης (87′ Παυλάκης).

Ατρόμητος (Κ. Παρθενίου): Βελέντζας, Μπάτος, Σαρηγιάννης, Κατσιχτής, Μπέης, Κώτσης, Πούλος, Χόξα, Φάνος, Λιόσης, Λεονταρόπουλος.