Πιο κοντά στα αστέρια

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ήταν κυρίαρχος και συνέτριψε την Κράσνονταρ με 4-0 στο πρώτο παιχνίδι για τα Play-off του UEFA Champions League.

Η ομάδα μας ήταν εντυπωσιακή, έλεγξε το ρυθμό του παιχνιδιού και έφτασε στην άνετη επικράτηση που τη φέρνει ένα βήμα πιο κοντά στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Ο Γκερέρο στο 30′ άνοιξε το σκορ με έξοχο σουτ και στο 78′ ο Ραντζέλοβιτς, λίγα λεπτά μετά την είσοδό του, διπλασίασε τα τέρματα του Θρύλου. Ωστόσο ο Σέρβος άσος δεν σταμάτησε εκεί και στο 85′ με σουτ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Ο Ποντένσε στο 89′ πέτυχε ένα έξοχο γκολ και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ, ο οποίος την επόμενη εβδομάδα πάει στη Ρωσία για να σφραγίσει το εισιτήριο της πρόκρισης.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε την ομάδα μας με τον Σα τερματοφύλακα και τους Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μεριά και Τσιμίκα στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Μπουχαλάκης και Γκιλιέρμε τα δύο αμυντικά χαφ με τους Γιώργο Μασούρα και Ποντένσε στα άκρα. Ο Βαλμπουενά χρησιμοποιήθηκε πίσω από τον Γκερέρο.

Μόλις στο πέμπτο λεπτό του αγώνα ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ πάτησε με αξιώσεις την αντίπαλη περιοχή, όταν ο Ελαμπντελαουί βγήκε στην πλάτη της άμυνας από τα δεξιά και γύρισε την μπάλα προς τον άξονα. Ο Fjoluson κατάλαβε την πρόθεση τουΝορβηγού αμυντικού και με τάκλιν έκοψε και έδιωξε. Τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε και η πρώτη τελική για την ομάδα μας με το σουτ του Γκιλιέρμε έξω από την περιοχή, το οποίο εξουδετέρωσε ο Safonov. Στο 12′ ήταν η σειρά του Μπουχαλάκη να απειλήσει, με τον αντίπαλο γκολκίπερ να βρίσκεται και πάλι σε σωστή θέση.

Η Κράσνονταρ χρειάστηκε 13 λεπτά για να πραγματοποιήσει το πρώτο της σουτ, όμως ο Σα δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει το σουτ του Wanderson. Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ συνέχισε να είναι απειλητικός και στο 14′ ο Μπουχαλάκης «έπιασε» την κεφαλιά, με τον Kambolov να βάζει το κεφάλι του και να στέλνει την «στρογγυλή θεά» στην εξωτερική μεριά των διχτύων.

Ο τραυματισμός του Cabella έριξε λίγο το ρυθμό του αγώνα, με τον παίκτη της Κράσνονταρ να αποχωρεί τελικά στο 25′ και να δίνει τη θέση του στον Olsson. Ωστόσο η ομάδα μας δεν άργησε να βρει το ρυθμό της επιθετικά και στο 30′ ο Γκερέρο με έξοχο σουτ από τα δεξιά της περιοχής έστειλε την μπάλα να χτυπήσει στο αριστερό δοκάρι και να αναπαυθεί στο βάθος της εστίας του ανήμπορου να αντιδράσει Safonov. Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ διατήρησε την υπεροχή του και μετά το 1-0 χωρίς να αλλάξει τη φιλοσοφία του και τον τρόπο παιχνιδιού του. Στο 38′ ο Γκιλιέρμε με κεφαλιά δεν μπόρεσε να βρει στόχο, ενώ στο 44′ ο Ποντένσε για ελάχιστα εκατοστά δεν χρίστηκε σκόρερ.

Ο Θρύλος είχε ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 2-0 στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Ramirez να διώχνει σε κόρνερ με προβολή λίγο μπροστά από τη γραμμή του τέρματος στο σουτ του Βαλμπουενά. Η Κράσνονταρ δεν μπορούσε να βρει λύσεις απέναντι στην εξαιρετική αμυντική λειτουργία της ομάδας μας και τελείωσε το πρώτο μέρος με ένα μακρινό σουτ…

Με το πόδι στο… γκάζι μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς, έχοντας την πρώτη ευκαιρία στο 47′ με τον Γκερέρο. Στο 50′ ο Μεριά έβγαλε ψύχραιμα την μπάλα από την άμυνα, ο Ποντένσε έφυγε στην αντεπίθεση με το σουτ του να είναι άστοχο. Στο 59′ ο Suleymanov μπήκε στον αγωνιστικό χώρο και λίγο έλειψε να σκοράρει στην πρώτη του επαφή με την μπάλα. Ο Berg στάθηκε τυχερός, αλλά ο συμπαίκτης του σπατάλησε την πρώτη καλή ευκαιρία των φιλοξενούμενων στο ματς.

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ μετά το 68′ «έκλεισε» την Κράσνονταρ στην περιοχή της και απείλησε δύο φορές με τον Γιώργο Μασούρα και άλλη μία με τον Ποντένσε.

Στο 75΄ ο κ. Πέδρο Μαρτίνς πραγματοποίησε την πρώτη του αλλαγή στο παιχνίδι βάζοντας τον Ραντζέλοβιτς στη θέση του Γιώργου Μασούρα. Ο Σέρβος άσος έκανε αμέσως αισθητή την παρουσία του, καθώς στο 78′ ο Βαλμπουενά με έξοχη μπαλιά τον έβγαλε σε θέση βολής και εκείνος με σουτ έκανε το 2-0 και έδωσε το έναυσμα για τους ξέφρενους πανηγυρισμούς που ακολούθησαν. Ο Ραντζέλοβιτς δεν σταμάτησε εκεί και στο 85′ με σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Safonov και έγραψε το 3-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ποντένσε έκανε το 4-0 και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ, ο οποίος βρίσκεται ένα βήμα πριν από την επιστροφή του στους ομίλους του UEFA Champions League.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Γκιλιέρμε, Γιώργος Μασούρας (75′ Ραντζέλοβιτς), Ποντένσε (90′ Τοροσίδης), Βαλμπουενά (87′ Καμαρά), Γκερέρο.​