Youth League: Άρσεναλ-Ολυμπιακός 3-2

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 0-1 στο Λονδίνο, ισοφάρισε σε 2-2 αλλά ηττήθηκε από την Άρσεναλ παίζοντας όμως ωραίο ποδόσφαιρο.

Την πρώτη του ήττα στο UEFA Youth League γνώρισε ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Πειραιά έχασε με 3-2 από την Άρσεναλ σ’ αγώνα της 2ης ημέρας του 6ου ομίλου ο οποίος διεξήχθη το μεσημέρι της Τρίτης στο “BorehamWood” στο Λονδίνο και μοιράζεται τη 2η θέση της βαθμολογίας μαζί με την Ντιναμό Ζάγκρεμπ. Ο Ολυμπιακός έμεινε στους 3 βαθμούς ενώ τρεις έχει πλέον και η Ντιναμό Ζάγκρεμπ η οποία κέρδισε με 2-1 την Μπάγερν στο Μόναχο. Στην πρώτη θέση είναι η Άρσεναλ η οποία διπλασίασε τις νίκες της (6 βαθμοί).

Ο Ολυμπιακός ήταν καλός στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα αλλά κάποια λάθη δεν του επέτρεψαν να πάρει έστω και τον βαθμό της ισοπαλίας. Η ομάδα μας προηγήθηκε με τον Γιώργο Μανθάτη στο 7’ αλλά ισοφαρίστηκε από τον Πλεγουεζουέλο στο 14’. Οι δυο ομάδες πήγαιναν κοντά σ’ όλο το παιχνίδι και στην αρχή του 2ου (49’) η Άρσεναλ κερδίζει πέναλτι με τον ΧΙντς (τραβηγμένο από τον Πλέγα). Ο Σιφ αναλαμβάνει την εκτέλεση και δίνει το προβάδισμα στην Άρσεναλ (2-1).

Ο Ολυμπιακός αντιδρά άμεσα. Ο Θανάσης Ανδρούτσος στο 51’ με ωραία ατομική ενέργεια εισέρχεται μέσα στην περιοχή και ισοφαρίζει σε σουτ σε 2-2. Στο 62’ ο Ολυμπιακός δέχεται και άλλο γκολ από στημένη φάση. Ο Σιφ εκτελεί κόρνερ και ο Πλεγουεζουέλο στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 3-2. Η ομάδα του Βασίλη Βούζα πιέζει στο ματς για να ισοφαρίσει με τον Σάλιακα και τον Μανθάτη αλλά δεν καταφέρνει να πετύχει γκολ. Ο Ολυμπιακός αγωνίζεται στην 3η ημέρα στην Κροατία με την Ντιναμό Ζάγκρεμπ.

*Η Βαθμολογία: 1. Άρσεναλ (5-2) 6, 2. Ολυμπιακός (3-3) 3, 3. Ντιναμό Ζάγκρεμπ (2-3) 3, 4. Μπάγερν Μονάχου (1-3) 0. Η επόμενη αγωνιστική (3η, 20/10): Άρσεναλ-Μπάγερν, Ντιναμό-Ολυμπιακός.

Βούζας: «Δεν μας ικανοποιεί το αποτέλεσμα»

Ο τεχνικός της ομάδας του Πειραιά κ. Βασίλης Βούζας μετά από την ολοκλήρωση της αναμέτρησης τόνισε: «Δεν μας ικανοποιεί το αποτέλεσμα. Σίγουρα με την απόδοση που είχαμε μας άξιζε τουλάχιστον η ισοπαλία. Στο ποδόσφαιρο ο αντίπαλος εκμεταλλεύεται τα ατομικά σου λάθη και κερδίζει. Αυτό έκανε σήμερα και η Άρσεναλ. Έχουμε πει από την αρχή ότι κάθε παιχνίδι θα είναι δύσκολο και θα δίνουμε μάχες. Η εικόνα μας ήταν καλή αλλά δεν ήρθε το αποτέλεσμα. Είδαμε τα λάθη μας και θα δουλέψουμε πάνω σ’ αυτά. Τώρα κοιτάζουμε το ελληνικό πρωτάθλημα».

Το «φιλμ» του αγώνα:

2’ Ο Κωνσταντίνος Πλέγας έχει την πρώτη ευκαιρία του αγώνα αλλά σε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα δεν καταφέρνει να βρει δίχτυα.

7’ ΓΚΟΛ. Μετά από ωραία προσπάθεια στο κέντρο η μπάλα φτάνει στον Γιώργο Μανθάτη ο οποίος εισέρχεται στην περιοχή και με ωραίο σουτ από τα αριστερά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

14’ ΓΚΟΛ. Ο Σιφ βγάζει ωραία πάσα στον Πλεγουεζουέλο ο οποίος με πλασέ μέσα από την περιοχή ισοφαρίσει.

19’ Ο Δήμος Χαντζάρας εκτελεί απευθείας φάουλ αλλά η μπάλα φεύγει άουτ.

26′ Πολύ καλή ευκαιρία για την Άρσεναλ με τον Μαβιντιντί να έχει τετ α τετ με τον Γαβαλά και τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού να σώζει την εστία του με υπερποσπάθεια!

31’ Σουτ από τον Μούργο μπλοκάρει ο Ιάσων Γαβαλάς.

34’ Σπουδαία ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Μετά από πάσα του Σάλιακα ο Λάτσι βρίσκεται τετ α τετ με τον τερματοφύλακα της Άρσεναλ μέσα στην μικρή περιοχή με τον τελευταίο να αποκρούει την κεφαλιά του σε κόρνερ.

47’ Ο Ολυμπιακός αρχίζει δυνατά στο 2ο ημίχρονο χάνοντας καλή ευκαιρία με τον Γιάννη Λάτσι.

49’ Ο Χιντς κερδίζει πέναλτι από τον Πλέγα.

49’ ΓΚΟΛ. Ο Σιφ αναλαμβάνει την εκτέλεση ευστοχεί και η Άρσεναλ προηγείται με 2-1.

51’ ΓΚΟΟΟΛ. Ο Θανάσης Ανδρούτσος με ωραία ατομική ενέργεια και πλασέ ισοφαρίζει σε 2-2.

62’ ΓΚΟΛ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σιφ η μπάλα φτάνει στον Πλεγκουεζουέλο ο οποίος με σουτ «γράφει» το 3-2.

81′ Ο Μανθάτης βγάζει σέντρα από τα δεξιά μέσα στην περιοχή αλλά η ευκαιρία περνάει ανεκμετάλλευτη.

90′ Ο Μανθάτης βγάζει ασίστ στον Σάλιακα αλλά ο αρχηγός δεν μπορεί να βρει δίχτυα! ‪

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΡΣΕΝΑΛ: Κίτο, Μουρ, Μπόλα, Πλεγουεζουέλο, Μπιέλικ (70’ Ο Κόνορ), Σιφ, Μούργος (77’ Τάμπι), Ιβόμπι, Μαβιντιντί (70’ Μάλεν), Χιντ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γαβαλάς, Σάλιακας, Νικολάου, Ρέτσος (46’ Βατουσιάδης) , Τόλι, Μεγαρίτης, Πλέγας (70’ Λάμπρου), Μανθάτης, Ανδρούτσος, Λάτσι, Χαντζάρας (66’ Κιρτζιαλίδης).