Οι αντίπαλοι του Ολυμπιακού

Μάθετε τι έκαναν οι αντίπαλοι του Ολυμπιακού στο UEFA Champions League, αυτό το Σαββατοκύριακο.

Μπάγερν Μονάχου – Άουγκσμπουργκ 2-1

Οι Βαυαροί επικράτησαν με 2-1 στην έδρα τους και πέτυχαν την τέταρτη διαδοχική νίκης τους, σε ισάριθμα ματς στο γερμανικό πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έκαναν την έκπληξη και προηγήθηκαν στο σκορ με τον Έσβαϊν στο 43’. Οι πρωταθλητές Γερμανίας δεν το έβαλαν κάτω και κατάφεραν να πάρουν μια πάρα πολύ σημαντική νίκη με δύο τέρματα, στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης.

Αρχικά ο Λεβαντόφσκι έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία, γράφοντας το 1-1 στο 77′, ενώ ο Τόμας Μίλερ λίγο πριν το φινάλε της αναμέτρησης έδωσε το πολύτιμο τρίποντο σ την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα.

Μπάγερν Μονάχου (Πεπ Γκουαρδιόλα):Νόιερ, Μπόατενγκ, Ραφίνια, Αλάμπα, Τιάγκο, Λαμ (90’ Μπερνάτ), Βιδάλ (56’ Κόμαν), Ντούγκλας Κόστα, Μίλερ (90’ Κίμιχ), Λεβαντόφσκι.

Άρσεναλ – Στόουκ 2-0

Τρίτη νίκη για τους «κανονιέρηδες» στην εφετινή χρονιά στην Αγγλία, σε σύνολο πέντε αγώνων. Αυτή τη φορά οι Λονδρέζοι υποδέχθηκαν την Στόουκ στο «Έμιρέιτς» και επικράτησαν με 2-0, πετυχαίνοντας ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Με αυτή τη νίκη, βρίσκεται στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας με 10 βαθμούς.

Το σκορ άνοιξε ο Θίο Γουόλκοτ στο 31’ με έξοχο πλασέ από το ύψος, ύστερα από τρομερή ασίστ του Μεζούτ Οζίλ. Η Άρσεναλ ήταν πολύ ανώτερη από την αντίπαλο της και κλείδωσε το τρίποντο, πέντε λεπτά πριν την συμπλήρωση του 90λεπτου. Εκτέλεση φάουλ από τον Καθόρλα, ο Ζιρού βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και με ωραία κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Άρσεναλ (Αρσέν Βενγκέρ): Τσέχ, Μονρεάλ, Κοσιελνί, Παουλίστα, Μπελερίν, Οζίλ (38’ Τσαμπερλέιν), Καθόρλα, Κοκελίν, Ράμσεϊ, Γουόλκοτ (75’ Ζιρού), Σάντσεζ (84’ Αρτέτα).

Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ – Ντιναμό Ζάγκρεμπ 0-4

Δεν δυσκολεύτηκε η αντίπαλος του Ολυμπιακός στο UEFA Champions League, να κάμψει την αντίσταση της συμπολίτισσας Λοκομοτίβα, καθώς επικράτησε στην έδρα της με 4-0. Με αυτή τη νίκη, η Ντιναμό βρίσκεται μόνη πρώτη στην βαθμολογία του κροατικού πρωταθλήματος με 19 βαθμούς.

Με την συμπλήρωση του 35ου λεπτού, ο Ενρίκεζ με δυνατή κεφαλιά μέσα από την περιοχή έγραψε το 1-0. Στο 64’, μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια, η μπάλα στρώθηκε και πάλι στον Ενρίκεζ, όπου με πλασέ αυτή την φορά διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του. Την νίκη για το συγκρότημα του Ζόραν Μάμιτς «κλείδωσε» ο Φερνάντεζ στο 71’, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Σιγκάλι με το κεφαλί, έγραψε το τελικό 4-0 υπέρ της ομάδας του.

Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Ζόραν Μάμιτς): Εντουάρντο, Σιγκάλι, Ταραβέλ, Πίρανιτς, Πίντο, Μασάδο, Αντόλιτς(67’ Γκονζάλο), Ρόγκ (61’ Αντέμι), Φερνάντεζ (74’ Χόντζιτς), Ενρίκεζ, Πιάκα.