Στον τελικό του Κυπέλλου ο Ολυμπιακός

Ο Θρύλος συνεχίζει ακάθεκτος προς την κατάκτηση του Κυπέλλου, αφού με συνολικό σκορ 4-1 απέκλεισε τον Απόλλωνα και πάει τελικό.

Η ομάδα μας αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 κόντρα στον Απόλλωνα στον δεύτερο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος και με συνολικό σκορ 4-1, προκρίθηκε στον τελικό. Σκόρερ των Πειραιωτών ήταν ο Μπενίτες στο 84′.

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με διάταξη 4-3-3 και τον Ρομπέρτο κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα ήταν οι Σαλίνο, Μαζουακού, Αυλωνίτης και Σιόβας, στον άξονα οι Μπουχαλάκης, Εντινγκά και Τσόρι και στην επίθεση ήταν ο Ντοσεβί, ο Χάρα και ο Μπενίτες. Σε όλο το πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός είχε την υπεροχή, την μπάλα στα πόδια του και προσπαθούσε να δώσει τον τόνο στον αγωνιστικό χώρο. Το κατάφερε σε μεγάλο βαθμό, δημιουργώντας κάποιες ευκαιρίες. Η μπάλα περνούσε πολύ από τα πόδια του Τσόρι και κάθε φορά που συνέβαινε αυτό, όλο το γήπεδο χειροκροτούσε.

Η επιθετική δραστηριότητα της ομάδας μας δεν απέφερε το γκολ. Ο Ολυμπιακός έχασε αρκετές ευκαιρίες μέχρι τα τέλη του ημιχρόνου, όμως ο Απόλλων εκμεταλλεύτηκε καλή αντεπίθεση και κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ, σε ένα σημείο κατά το οποίο δεν απειλούσε ιδιαίτερα. Ο Ολυμπιακός δεν έδειχνε να έχει λόγο να ανησυχεί και όμως σε μία φάση που δεν «μύριζε» κίνδυνο, η ομάδα μας βρέθηκε πίσω στο σκορ. Η πρόκριση ήταν στο χέρι μας, όμως και αυτό που χρειαζόταν ήταν τα γκολ που θα έφερναν τη νίκη.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τον Θρύλο χωρίς αλλαγές. Από νωρίς στην επανάληψη ο Ολυμπιακός άρχισε να πιέζει για να ισοφαρίσει, αρχικά. Διαδοχικές ευκαιρίες στο δεκάλεπτο 50’-60’ κατέστησαν σαφές ότι το δεύτερο μέρος θα ήταν επιθετικός μονόλογος για τον Ολυμπιακό. Λίγο μετά το 60’ μπήκαν στο ματς οι Μιλιβόγεβιτς και Φουστέρ, αντί των Μπουχαλάκη και Χάρα. Ο Ισπανός πέρασε αριστερά και ο Σέρβος στον άξονα, δίπλα στον Εντινγκά. Λίγο μετά ο Αφρικανός μέσος άφησε τη θέση του στον Κώστα Φορτούνη. Και οι δύο παίκτες χειροκροτήθηκαν κατά την αλλαγή. Στο 84΄ η ομάδα μας ισοφάρισε τον Απόλλωνα, καθώς μετά από σέντρα του Φορτούνη, ο Μπενίτες με όμορφο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας των φιλοξενούμενων! Παρά την πίεση που άσκησαν οι “ερυθρόλευκοι” για ένα ακόμα γκολ, το 1-1 ήταν το τελικό σκορ και με 4-1 γκολ συνολικά ο Ολυμπιακός θα διεκδικήσει στον τελικό του Κυπέλλου το τρόπαιο!

ΤΟ «ΦΙΛΜ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

3’ Καλή σέντρα του Ντοσεβί από δεξιά, απομακρύνει με υπερένταση σε κόρνερ ο Πίτκας.

16’ Κοντινό πλασέ του Λάζαρ για τον Απόλλωνα, διώχνει σε κόρνερ ο Ρομπέρτο.

18’ Ο Μπουχαλάκης σουτάρει, έπειτα από κόρνερ του «Τσόρι» και ο Πίτκας διώχνει! Στην εξέλιξη της φάσης ο Μπενίτες και ο Σιόβας πήγαν να κάνουν μαζί την προβολή για το γκολ, αλλά δεν τα κατάφεραν!

26’ Μακρινό σουτ του Μαζουακού, η μπάλα έξω.

40’ Υπέροχο σουτ του Μπουχαλάκη, η μπάλα λίγο άουτ!

43’ Σουτ του Μπενίτες από κοντινή απόσταση, ο Πίτκας μπλόκαρε.

44’ Ανγκούλο και Λάζαρ άλλαξαν την μπάλα, ο δεύτερος έκανε ξανά παράλληλη μπαλιά στην κίνηση του πρώτου και με κοντινό εύστοχο πλασέ του Ισπανού έγινε το 0-1.

50’ Ωραία κάθετη μπαλιά του Ντομίνγκεζ στον Μπενίτες, σουτ του Παραγουανού από καλή θέση, η μπάλα λίγο άουτ!

53’ Ωραία παράλληλη μπαλιά του Μπενίτες στον Μπουχαλάκη, κοντρόλ και άμεσο σουτ του Έλληνα μέσου, η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο και πέρασε κόρνερ!

54’ Κούρσα του Μπενίτες από αριστερά, ο Παραγουανός μπήκε στην περιοχή και γύρισε την μπάλα, αλλά οι αμυνόμενοι πρόλαβαν την τελευταία στιγμή και έδιωξαν σε κόρνερ.

57’ Φάουλ του Ντομίνγκεζ από δεξιά, ο Αυλωνίτης έκανε την προβολή και αστόχησε!

61’ Μακρινό σουτ του Ντομίνγκεζ, η μπάλα στην αγκαλιά του Πίτκα.

66’ Γέμισμα του «Τσόρι» στον Φουστέρ, γύρισμα εκείνου για τον Μιλιβόγεβιτς, τον Σέρβο πρόλαβε ο Πίτκας, προ του γκολ.

80’ Ο Φουστέρ γυρίζει από αριστερά στον Μπενίτες, ο οποίος κάνει σέντρα – σουτ. Ο Ντοσεβί από κοντά κάνει την προβολή και σκοράρει, όμως ο επόπτης Φραγκιαδάκης ακυρώνει λανθασμένα το γκολ ως οφσάιντ.

84′ ΓΚΟΟΟΟΛ Ο Φορτούνης σέντραρε από αριστερά και ο Μπενίτες με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή, έγραψε το 1-1!

90+2′ Μακρινό σουτ του Φορτούνη, η μπάλα άουτ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μαζουακού, Αυλωνίτης, Σιόβας, Εντινγκά (71’ Φορτούνης), Μπουχαλάκης (61’ Φουστέρ), Ντομίνγκεζ, Ντοσεβί, Χάρα (61’ Μιλιβόγεβιτς), Μπενίτες.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Πίτκας, Κύργιας, Χατζής, Λίτσης, Κοτσώνης, Ηρακλής, Λάζαρ (89′ Γκόλιας), Χαλκιαδάκης (81′ Πινέιρο), Βασιλαντωνόπουλος, Φαρινόλα (68’ Σουάνης), Αλμπονίγκα.