Κ-15: Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 0-1

Οι "ερυθρόλευκοι" έχασαν πολλές κλασσικές ευκαιρίες για γκολ και "τιμωρήθηκαν" στο φινάλε.

Σ’ αγώνα της 20ης ημέρας του Πρωταθλήματος Super League K-15 ο οποίος “φιλοξενήθηκε” το μεσημέρι της Κυριακής στο Ρέντη ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 1-0 από τον Παναθηναϊκό. Οι Παίδες του Ολυμπιακού έχασαν πολλές κλασσικές ευκαιρίες στο 2ο ημίχρονο για να πετύχουν γκολ αλλά δεν τα κατάφεραν και τους… τιμώρησε ο νόμος του ποδοσφαίρου. Παρά την ήττα ο Ολυμπιακός είναι μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας και έχει άλλους δυο αγώνες για να “σφραγίσει” και τυπικά το εισιτήριο για τον τελικό!

Ο Ολυμπιακός πίεσε πολύ στο 2ο ημίχρονο και έφτασε πολύ κοντά στο γκολ. Στο 50′ ο Βοϊλης έπιασε ωραίο σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 59′ ο Τσιριγώτης από το ύψος της περιοχής σουτάρει με καλές προϋποθέσεις αλλά η μπάλα πάει άουτ. Στο 63′ ο Οικονομίκος μετά από ωραία ενέργεια σουτάρει αλλά η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ και στο 68′ ο Τσιριγώτης βγαίνει μόνος του τετ-α-τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα ο οποίος αποκρούει! Στο 77′ ο Παναθηναϊκός σκοράρει με τον Χριστοδούλου και στο 83′ ο Φυτόπουλος χάνει μεγάλη ευκαιρία σε τετ-α-τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού Τάσος Θέος τόνισε μετά από τον αγώνα: “Ήταν ένα μάθημα για τα παιδιά εν όψει του τελικού. Η ομάδα μας δημιούργησε πολλές ευκαιρίες για γκολ και κυριάρχησε στον αγώνα αλλά δεν κατάφερε να πετύχει γκολ. Στο ποδόσφαιρο πρέπει να είμαστε πιο αποτελεσματικοί και πρέπει να ξέρουμε πως δεν κερδίζει πάντα ο καλύτερος. Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών ειδικά στο 2ο ημίχρονο αφού στο πρώτο είχαν άγχος.Εάν ο Ολυμπιακός έβαζε πρώτος γκολ το σκορ μπορεί να ήταν 3 και 4-0. Συνεχίζουμε να δουλεύουμε σκληρά για να πετύχουμε τον συόχο μας”.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Νικοπολίδης, Μαργαρίτης, Ιτσκάρας, Παπαδόπουλος, Ράμα, Ζώτος (56′ Οικονομίκος) , Βοϊλης (73′ Καριμπίδης) , Κατσούκης (64′ Γαλούπης) , Σουράνης, Τσιριγώτης, Νεοφυτίδης (78′ Φυτόπουλος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Πογιάννης Μ, Παλασκώνης, Μανιδάκης, Ζωγραφάκης, Πογιάννης Χ, Σπίνος, Κουτζής (71′ Βενέτης) , Καλομοίρης, Σούλτσε (41′ Δουγένης), Σκεντεράι, Χριστοδούλου.