Κ-17: Ολυμπιακός-Καλλονή 3-0

Δημήτρης Μαυρογενίδης: "Ο Ολυμπιακός πρέπει να παίζει καλά σ' όλο τον αγώνα".

Με νίκη με σκορ (3-0) επί της Καλλονής στο Δημοτικό Γήπεδο Ρέντη συνέχισε το μεσημέρι του Σαββάτου τις υποχρεώσεις του στο Πρωτάθλημα Super League K-17, ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Δημήτρη Μαυρογενίδη που είναι στην κορυφή είχε δυο πρόσωπα στο παιχνίδι και έχασε πολλές ευκαιρίες για γκολ.

Μόλις στο 6’ ο Κιρτζιαλίδης μετά από ωραία ατομική ενέργεια νίκησε τον τερματοφύλακα και άνοιξε το σκορ (1-0). Στη συνέχεια όμως ο Ολυμπιακός, αν και είχε φάσεις για γκολ, δεν κατάφερε να σκοράρει. Στο 2ο ημίχρονο η εικόνα της ομάδας ήταν πολύ καλύτερη αλλά τα δυο γκολ ήρθαν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στο 81’ ο Βάρκας με ωραίο σουτ πετυχαίνει το 2-0 και στο 87’ ο Ξενιτίδης με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και μετά στα δίχτυα!

Ο τεχνικός της ομάδας μας Δημήτρης Μαυρογενίδης σημείωσε: «Είχαμε δυο πρόσωπα σήμερα. Στο 2ο ημίχρονο παίξαμε καλύτερα. Ο Ολυμπιακός πρέπει να παίζει σ’ όλο το παιχνίδι καλά. Είχαμε πολλές φάσεις που δεν μετατρέψαμε σε γκολ και αυτό δείχνει πως θέλουμε δουλειά σ’ αυτόν τον τομέα».

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γαβαλάς, Μπέτσας, Φουάσης (53’ Νταϊ) , Νικολάου, Ρέτσος, Κολτσίδας (84’ Σπυριδάκης) , Ξενιτίδης, Λάμπρου (53’ Χρήστου) , Τσιλίκης (72’ Τζουμάκης) , Κιρτζιαλίδης (78’ Κουγιός) , Βάρκας.

ΚΑΛΛΟΝΗ: Αλεξίου, Καμαρός (38’ Τζανετέλλης) , Τηνιακός, Κρητικός, Χατζέλλης, Κονδύλας (90’ Φωτέλλης), Βουρλής (91’ Αξής) , Μοσχούδης, Κιόττου, Χαμσαλάρι (61’ Χασάπης) , Μερτζάνης.