Oι αντίπαλοι του Ολυμπιακού

Μάθετε τι έκαναν οι αντίπαλοι του Ολυμπιακού στο UEFA Champions League, αυτό το Σαββατοκύριακο.

Αναλυτικά:

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Ατλέτικο Μαδρίτης 2-1

Οι πρωταθλητές Ισπανίας έχασαν στο Ανοέτα από την Σοσιεδάδ με σκορ 2-1 και πλέον απέχουν 4 βαθμούς απ’ την κορυφή και τη Ρεάλ.

Οι Μαδριλένοι πήραν κεφάλι στο σκορ με την συμπλήρωση του 10λέπτoυ με τον Μάντζουκιτς. Ωστόσο μόνο πέντε λεπτά κράτησε η χαρά τους, όταν ήρθε ο Μεξικανός Κάρλος Βέλα και έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε έμεινε με δέκα παίκτες καθώς ο Σιγκέιρα αποβλήθηκε στο 50’ κι έδειχναν πως έστω και με αριθμητικό μειονέκτημα θα έπαιρναν το βαθμό, εν τέλει ήρθε ο Αγκιρίτσε με μια φοβερή κεφαλιά στο 82ο λεπτό της αναμέτρησης να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγο Σιμεόνε): Μογιά, Γκοντίν, Μιράντα, Σικέιρα, Χουανφράν, Γκάμπι (84′ Γκριεζμάν), Μάριο Σουάρεθ (53′ Ανσαλδι), Κόκε, Αρντά Τουράν (84′ Κριστιάν Ροδρίγκες), Λουίς Σουάρεθ, Μάντζουκιτς.

Γιουβέντους – Πάρμα 7-0

Καταπληκτική για ακόμα μια φορά στην Ιταλία η « Μεγάλη Κυρία», που διέσυρε την αντίπαλό της Πάρμα με σκορ 7-0, έχοντας σε πολύ καλή βραδιά και τους τρεις επιθετικούς της καθώς Γιορέντε, Τέβες και Αλβάρο Μοράτα πετυχαν από δύο γκολ, ενώ το όνομα του στον φωτεινό πίνακα είδε και ο Λιχστάινερ.

Αυτή είναι η πιο ευρεία νίκη των «μπιανκονέρι» στο ιταλικό πρωτάθλημα από το 1983.

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Μπουφόν, Λιχτστάινερ, Μπονούτσι, Κιελίνι, Παντοΐν, Ρόμουλο, Μαρκίζιο (82′ Ματιέλο), Πογκμπά, Περέιρα, Τέβες (59′ Κομάν), Γιορέντε (71′ Μοράτα).

Μάλμε – Έλφσμποργκ 2-2 (5-4 στα πέναλτι)

Μετά τον τίτλο του πρωταθλήματος η Μάλμε κατέκτησε και το Σούπερ Καπ στη Σουηδία επικρατώντας της Έλφσμποργκ στα πέναλτι με 5-4.

Ο Κλάεσον άνοιξε το σκορ, με τον Τέλιν να ισοφαρίζει στο 90΄. Ο προπονητής των «γαλάζιων» επέλεξε να μην χρησιμοποιήσει τον Ρόσενμπεργκ, που έμεινε στον πάγκο. Ο Φόρσμπεργκ στο 111΄ της παράτασης έκανε το 2-1, όμως ο Προντέλ με πέναλτι στο 120΄ ισοφάρισε και έστειλε την αναμέτρηση στην διαδικασία των πέναλτι.

Από την άσπρη βούλα πιο ψύχραιμοι ήταν οι γηπεδούχοι που τελικώς επικράτησαν με 5-4 στα πέναλτι και κατέκτησαν το τρόπαιο.

Μάλμε (Άγκε Χαρέιντε): Αζίνοβιτς, Ρικαρντίνιο (46’ Κρόον), Τίνερχολμ, Κονάτε, Χελάντερ, Χάμαρ, Χάλστι, Φόρσμπεργκμ Τερν (60΄Ράκιπ), Μεμέτι (22’Τσιμπίτσκι), Τέλι.