Έδειξε από νωρίς τα (πολλά) όπλα του!

Ήδη από τις πρώτες του υποχρεώσεις στο φετινό Κύπελλο Ελλάδας, ο Θρύλος απέδειξε ότι διαθέτει πλουραλισμό στην επίθεση.

Αποτελεί ευλογία για κάθε προπονητή να έχει βάθος πάγκου και να μπορεί ανά πάσα στιγμή να βασιστεί στον κάθε παίκτη του. Είναι ένας «γλυκός πονοκέφαλος» το να έχεις να διαλέξεις ποιόν παίκτη θα τοποθετήσεις στην αρχική ενδεκάδα και ειδικά σε μια καίρια θέση, όπως είναι η επιθετική γραμμή.

Ο Θρύλος ξεκίνησε φέτος τις υποχρεώσεις του στο ΚύπελλοΕλλάδας από τη 2η φάση, με την κληρωτίδα να φέρνει απέναντί του τον Φωκικό. Οι «ερυθρόλευκοι» σε καμία περίπτωση δεν υποβάθμισαν τον αντίπαλό τους, αλλά προσφέροντας όμορφο θέαμα πήραν εύκολα την πρόκριση, κερδίζοντας τον πρώτο αγώνα στο «Γ. Καραϊσκάκης» με 5-1 και τον επαναληπτικό στην Άμφισσα με 3-5.

Τα 10 γκολ που πέτυχε η ομάδα μας στα δύο αυτά ματς αποτελούν από μόνα τους ένα εντυπωσιακό στατιστικό, αλλά αυτό που κάνει το επίτευγμα ακόμα πιο αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι ο συγκεκριμένο αριθμός τερμάτων επετεύχθη από 8 διαφορετικούς παίκτες, αποδεικνύοντας ότι διαθέτει πλουραλισμό στην επίθεση!

Ποικιλία στο «σπίτι» του

Ο πρώτος αγώνας διεξήχθη στο «Γ. Καραϊσκάκης» στις 25 Σεπτεμβρίου και ο Θρύλος έδειξε από νωρίς… ποιος είναι το αφεντικό.

Ο κ. Μίτσελ έκανε αλλαγές στην ενδεκάδα του σε σχέση με τα ματς πρωταθλήματος, αλλά οι παίκτες που εμπιστεύτηκε, τον έβγαλαν και με το παραπάνω… ασπροπρόσωπο!

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους, με τον Τζόελ Κάμπελ να ανοίγει το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό και να γίνεται ο πρώτος παίκτης μας που προσέθεσε το όνομά του στον μακρύ – όπως θα εξελισσόταν – πίνακα των σκόρερ. Ο Χοσέ Χολέβας έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Κοσταρικανός κοντρόλαρε με το στήθος κι έστρωσε για τον Μάικλ Ολαϊτάν, ο οποίος του την επέστρεψε, μ’ εκείνον να κάνει με κοντινό πλασέ το 1-0.

Πριν καλά καλά προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ήρθε και το δεύτερο γκολ, το οποίο ξεκίνησε ξανά από τον Χολέβα. Ο διεθνής με την Εθνική Ελλάδας έβγαλε άλλη μία σέντρα από τα αριστερά, ο Κώστας Μήτρογλου γύρισε προς τα πίσω με κεφαλιά και ο Σαμπού Γιαταμπαρέ βρέθηκε μόνος την περιοχή και με κοντινό πλασέ στην κίνηση έκανε το 2-0.

Στην επανάληψη, ο κ. Μίτσελ έδωσε την ευκαιρία στον ΜάρκοΣέποβιτς να κάνει ντεμπούτο με τη φανέλα της ομάδας μας αντικαθιστώντας τον Μήτρογλου κι εκείνος φρόντισε να κάνει τηνπρώτη του συμμετοχή αξέχαστη! Λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, στο 51ο λεπτό, πέτυχε και το πρώτο του γκολ με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Τάσου Παπάζογλου, με το τέρμα του Φράγκου για τον Φωκικό πέντε λεπτά αργότερα να μην κόβει τη… φόρα των παικτών μας.

Τώρα, ήταν η σειρά του Ολαϊτάν να προσθέσει το όνομά του στον φωτεινό πίνακα. Στο 62ο λεπτό, Γιαταμπαρέ και Ιμπαγάσα… έκρυψαν την μπάλα, με τον Νιγηριανό να γίνεται ο τελικός αποδέκτης της και να ανεβάζει με κοντινό πλασέ τον δείκτη του σκορ στο 4-1.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο… ορεξάτος Σέποβιτς, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ και 5ο για την ομάδα μας στο 80ό λεπτό έπειτα από κάθετη πάσα του Ιμπαγάσα.

Πλουραλισμός και στη ρεβάνς

Η ομάδα μας είχε ουσιαστικά «σφραγίσει» την πρόκριση απότο πρώτο ματς, αλλά αυτό δεν της στέρησε την όρεξη για τηνίκη και στη ρεβάνς στην Άμφισσα.

Ο κ. Μίτσελ έκανε ξανά rotation, με τον Φωκικό να προηγείται με τον Φράγκο στο 8’, αλλά την ερυθρόλευκη… μηχανή να παίρνει σύντομα για τα καλά μπροστά! Την αρχή έκανε στο 16ο λεπτό ο Νταβίδ Φουστέρ έπειτα από ωραία ατομική προσπάθεια και λίγο αργότερα, στο 24’, ο Βλάντιμιρ Βάις έπαιξε ωραία το ένα δύο με τον Σέποβιτς και πλάσαρε μέσα από την περιοχή για το 1-2 που τον έκανε τον 6ο διαφορετικό παίκτη του Θρύλου που σκόραρε στα δύο ματς.

Πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, Φουστέρ και Ολαϊτάν συνδυάστηκαν υποδειγματικά, με τον τελευταίο να «εκτελεί» τον Λανζάνο, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 1-3. Τα «κανόνια» του Θρύλου είχαν ακόμα πολλά να δώσουν και το έδειξαν πριν ακόμα ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο. Στο 33ο λεπτό, ο Ντελβίν Εντινγκά έκανε εξαιρετική ενέργεια και «κρέμασε» με το σουτ του τον αντίπαλο τερματοφύλακα, πετυχαίνοντας ένα πανέμορφο γκολ.

Ράντι και Άλβάρεζ μείωσαν σε 3-4 για τους γηπεδούχους, αλλάο Παπασάββας, που είχε πάρει επίσης την ευκαιρία του στοδεύτερο ημίχρονο, έγινε ο 8ος σκόρερ των διπλών αγώνων, διαμορφώνοντας με το πολύ όμορφο γκολ του το τελικό 3-5 στο86’.

Οι παίκτες μας έδειξαν ότι σκοράρουν κατά ριπάς και ποικιλοτρόπως κι έπεται συνέχεια…!