Ολυμπιακός Κ20 – Μπενφίκα Κ20 0-1

Οι Νέοι του Ολυμπιακού υποδέχθηκαν το βράδυ της Τετάρτης εκείνους της Μπενφίκα και ηττήθηκαν.

Το βράδυ της Τετάρτης, στο γήπεδο Καραϊσκάκη, οι Νέοι του Ολυμπιακού έδωσαν τη δική τους μάχη, απέναντι στην Μπενφίκα. Στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της UEFA Youth League ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με σκορ 0-1, χάρη σε γκολ του Γκέδες και παρέμεινε στους δύο βαθμούς στον όμιλο.

Ο Μπερντ Στορκ παρέταξε την ομάδα με την ακόλουθη σύνθεση: Ο Στρέζος ήταν στο τέρμα. Δεξιά στην άμυνα ο Γκούτσιος, αριστερά ο Σωτηράκος και στόπερ οι Βλάχος και Μακροστέργιος. Ο Παπασάββας με τον Νασιακόπουλο ήταν οι δύο ποδοσφαιριστές που έπαιζαν στον κέντρο, ο πρώτος ως ανασταλτικός και ο δεύτερος περισσότερο ως δημιουργικός. Ο Σιώπης ήταν και δεξιά και ο Πασαλίδης αριστερά στις πτέρυγες, ενώ ο Γιάνκοβιτς ήταν ο μοναδικός προωθημένος για τους «ερυθρόλευκους».

Στο πρώτο κομμάτι του αγώνα η Μπενφίκα είχε την κατοχή της μπάλας και την υπεροχή, ενώ ο Θρύλος έκανε την πρώτη καλή ευκαιρία του στο 14’, όταν ο Λάτσι μπήκε από δεξιά στην περιοχή και σούταρε, αλλά η μπάλα κόντραρε και δεν του έκανε το χατίρι. Από το 15’ και έπειτα ο Ολυμπιακός ισορρόπησε και κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, παίζοντας απλά, με γρήγορες εναλλαγές και έχοντας καλή κυκλοφορία. Ο Λάτσι έκανε ένα σουτ στο 20’, αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Φερέιρα.

Μέχρι το 25λεπτο η Μπενφίκα δεν είχε δημιουργήσει κάποιο σοβαρό κίνδυνο για την εστία του Στρέζου, ενώ στο 23’ ο Ρόσα έκανε ένα δυνατό σουτ, το οποίο μπλόκαρε ο Στρέζος. Στο 30’ ο Ρεμπόσο έκανε επίσης ένα πολύ καλό σουτ από τα αριστερά, με την μπάλα να περνάει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Στρέζου, ο οποίος έπεσε βέβαια. Εξαιρετική επέμβαση έκανε ο Στρέζος και στην κεφαλιά του Νούνες, στο 32’. Ο Ροκίνια μέσα από την περιοχή απείλησε με σουτ στο 34’, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Η Μπενφίκα πίεζε σε εκείνο το διάστημα του αγώνα. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το αποτέλεσμα στο 0-0 και τον Ολυμπιακό να πιέζει, αλλά και να πιέζεται.

Η επανάληψη άρχισε με τον Καναβέτα να παίρνει την θέση του Γκούτσιου στο γήπεδο και τον Μπερντ Στορκ να θέλει να «χτυπήσει» περισσότερο το ματς! Στο 49’ ο Γιάνκοβιτς έκανε ατομική προσπάθεια και σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό και να φεύγει κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο. Ο Παπασάββας εκτέλεσε κόρνερ στο 52’, με την μπάλα να κοντράρει και να περνάει κόρνερ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μπαλντέ έκανε ωραία κίνηση από αριστερά, γύρισε παράλληλα για τον Σάντος, ο οποίος πλάσαρε στην κίνηση, αλλά αστόχησε για λίγο.

Στο 63’ ο Γκέδες πέρασε και τον Στρέζο και πλάσαρε. Η μπάλα όδευε προς τα δίχτυα, όμως ο Βλάχος απομάκρυνε πριν εκείνη περάσει τη γραμμή. Ο Στρέζος μπλόκαρε στο 64’ την κεφαλιά του Μπαλντέ. Η Μπενφίκα πίεζε ξανά… Ένα σουτ του Πασαλίδη στο 64’ ήταν άστοχο. Στο 68’ πέρασε στο ματς ο Ιγνατίδης, αντί του Πασαλίδη και ο Ολυμπιακός θέλησε να ενισχύσει ακόμη περισσότερο την επίθεσή του. Η Μπενφίκα διατηρούσε την πρωτοβουλία στο ματς και στο 70’ έφτασε στο γκολ μετά από προσπάθεια του Γκέδες. Ο κόσμος του Ολυμπιακού δεν σταμάτησε να τραγουδά, παρά το εις βάρος της ομάδας μας αποτέλεσμα. Ο κ. Στορκ έριξε στο ματς και τον Γαρεφαλάκη, για να ενισχύσει ακόμη περισσότερο την επίθεσή του και να φτάσει στην ισοφάριση. Το σουτ του Σωτηράκου στο 85’ δεν είχε τη κατάληξη που θα επιθυμούσαν οι «ερυθρόλευκοι». Τα εναπομείναντα λεπτά του ματς κύλησαν δίχως κάποια ευχάριστη αλλαγή. Η Μπενφίκα πήρε τη νίκη, αφού ο Ολυμπιακός, παρά την καλή προσπάθεια που έκανε, δεν κατάφερε να σκοράρει. Οι Νέοι έμειναν, έτσι, στους δύο βαθμούς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Κ20: Στρέζος, Γκούτσιος (46’ Καναβέτας), Σωτηράκος, Βλάχος, Μακροστέργιος, Παπασάββας, Νασιακόπουλος (78` Γαρεφαλάκης), Σιώπης, Πασαλίδης (68’ Ιγνατίδης), Γιάνκοβιτς.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ Κ20: Φερέιρα, Αλφαϊάτ, Νούνες, Λίμα (90’+ Καρβάλιο), Ρεμπόσο, Κόστα, Μπαλντέ (90’ Νασιμέντο), Γκούτσο, Γκέδες, Ρόσα, Σάντος (83’ Περέιρα).

ΓΗΠΕΔΟ: «Γ. Καραϊσκάκης»
ΣΚΟΡΕΡ: – / 70’ Γκέδες
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γ. Αναστασίου (Κύπρος)
ΒΟΗΘΟΙ: Ν. Καλησπέρας, Μ. Δημητριάδης (Κύπρος)
ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΣ: Χ. Ανδρονικίδης (Κύπρος)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 27’ Βλάχος, 78’ Παπασάββας/ –