Ολυμπιακός – Πανθρακικός 6-2

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Πανθρακικού με 6-2 για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ο Κάρολ επανήλθε στην ενδεκάδα του Ολυμπιακού. Αριστερά στην άμυνα ήταν ο Χολέβας, δεξιά ο Μοδέστο και στόπερ οι Σιόβας και Μανωλάς. Ο Φέισα ήταν αμυντικός μέσος και μπροστά του είχε δύο δημιουργικούς παίκτες, τον Ιμπαγάσα και τον Μασάντο. Δεξιά άρχισε στο ματς ο Βλαχοδήμος, αριστερά ο Φουστέρ και στην κορυφή ήταν ο Μήτρογλου.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς και μέχρι το 10’ είχε καταφέρει ήδη να προηγηθεί 2-0. Ο Νταβίδ Φουστέρ ήταν εκείνος, ο οποίος με σουτ άνοιξε το σκορ για την ομάδα μας, μόλις στο 3’. Λίγα λεπτά μετά, στο 10’ ακριβώς, ο Αριέλ Ιμπαγάσα, επίσης με σουτ, έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας μας.

Ο Πανθρακικός αρχικά είχε κλειστεί στο δικό του μισό του γηπέδου και περίμενε τον Ολυμπιακό. Μετά το γρήγορο 2-0, όμως, δεν είχε νόημα να περιμένει πίσω και ανοίχτηκε. Κατάφερε, μάλιστα, να φτάσει σε ένα γκολ, στο 18’, μετά από ατομική ενέργεια και σουτ μέσα από την περιοχή του Τζάνη.

Όπως γίνεται συνήθως στα εντός έδρας παιχνίδια του, ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που είχε την κατοχή της μπάλας και όριζε τον ρυθμό του αγώνα. Ήταν περισσότερο στην επίθεση και οι ποδοσφαιριστές του Πανθρακικού αναζητούσαν την κόντρα, για να απειλήσουν. Στο 27’ ο Ιμπαγάσα εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Μήτρογλου σηκώθηκε ψηλότερα από όλους στο δεύτερο δοκάρι, πήρε την κεφαλιά και ο Κουτσόπουλος εκτινάχθηκε και έδιωξε σε κόρνερ!

Μέχρι το 30’ ο ρυθμός δεν ήταν σε ιδιαίτερα υψηλό επίπεδο, γεγονός που δεν βοηθούσε την ομάδα μας. Μάλιστα ο Πανθρακικός κατάφερε στο 31’ να φτάσει στην ισοφάριση, μετά από δυνατό σουτ του Λουσέρο, έξω από την περιοχή, το οποίο δεν μπόρεσε να εξουδετερώσει ο Κάρολ.

Ο Ολυμπιακός απάντησε στο 36’, με μία ευκαιρία του Νταβίδ Φουστέρ. Ο Ισπανός πήρε μέσα στην περιοχή την πάσα από τον Κώστα Μήτρογλου, σούταρε δυνατά, αλλά είδε την μπάλα να περνάει ελάχιστα έξω από την εστία του Κουτσόπουλου. Το πρώτο ημίχρονο κυλούσε με τον Ολυμπιακό καλύτερο του αντιπάλου του, ο οποίος όμως είχε εκμεταλλευτεί στο έπακρο τις δύο καλές ευκαιρίες που είχε. Στο 42’ ο κ. Μίτσελ απέσυρε από το ματς τον Βλαχοδήμο και πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Φετφατζίδη, ο οποίος πήγε στο δεξί άκρο της επίθεσης.

Η επανάληψη άρχισε με την ενδεκάδα της ομάδας μας απαράλλαχτη, σε σχέση με εκείνη που ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος. Οι παίκτες μπήκαν με επιθετική διάθεση στο χορτάρι και πρόθεση να «καθαρίσουν» ένα ματς το οποίο θα μπορούσαν, βάση της εικόνας του αγώνα, να είχαν ήδη «καθαρίσει».

Κατάφεραν, δε, να προηγηθούν εκ νέου στο σκορ, μόλις στο 47’! Ο Αριέλ Ιμπαγάσα πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή, μπήκε σε αυτή από αριστερά και γύρισε πανέμορφα στο δεύτερο δοκάρι για τον Μήτρογλου, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!

Σαν να μην έφτανε αυτό, οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να πιέζουν και για άλλο γκολ. Ο Γιάννης Φετφατζίδης έκανε στο 50’ μία πανέμορφη ενέργεια! «Άδειασε» έξι παίκτες του Πανθρακικού, μπαίνοντας στην περιοχή και… συνεχίζοντας ακάθεκτος, με διαρκείς προσποιήσεις, βγήκε «φάτσα» με τον Κουτσόπουλο, πλάσαρε και έστειλε την μπάλα να… αναπαυθεί στο βάθος της εστίας του Πανθρακικού, μέσα σε αποθέωση, κάνοντας το 4-2!

Οι παίκτες του κ. Μίτσελ πήραν για τα καλά τα πάνω τους! Λίγα λεπτά μετά, στο 53’, ο Μασάντο βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ και ο Κουτσόπουλος απέκρουσε. Η μπάλα στρώθηκε στον Μήτρογλου, ο οποίος με κεφαλιά σκόραρε ξανά! Και μάλιστα είχε και… συνέχεια! Δύο λεπτά αργότερα, στο 55’, ο Ολυμπιακός «έκλεισε» ένα… κολασμένο 5λεπτο, με ακόμη ένα γκολ! Ο Νταβίδ Φουστέρ έγινε αποδέκτης της μπάλας έξω από την περιοχή. Με καλό κοντρόλ την έφερε μπροστά του, μπήκε στην περιοχή και με ψύχραιμο πλασέ την έστειλε στα δίχτυα, για το 6-2! Ο κόσμος ξέσπασε και ζητούσε και άλλα γκολ!

Στο 56’ ο Χολέβας μπήκε στην περιοχή από αριστερά, έκανε το σουτ και ο Κουτσόπουλος αναγκάστηκε να πέσει στη γωνιά του ενστικτωδώς και να διώξει σε κόρνερ! Λίγα λεπτά αργότερα, στο 60’, ο Ιμπαγάσα εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, με εσωτερικό φάλτσο. Ο Φέισα σηκώθηκε στο δεύτερο δοκάρι και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Κουτσόπουλου.

Στο 69’ το Καραϊσκάκη «σηκώθηκε όρθιο», για να αποθεώσει τον εξερχόμενο Κώστα Μήτρογλου και τον εισερχόμενο στον αγωνιστικό χώρο Νίκο Ιωαννίδη! Ο νεαρός φορ της ομάδας Νέων του συλλόγου μας έκανε το ντεμπούτο του με την πρώτη ομάδα, σε επίσημο ματς και καταχειροκροτήθηκε, όπως και ο Μήτρογλου, ο οποίος πρόλαβε σε 69’ λεπτά αγώνα να βάλει δύο ακόμη γκολ!

Ο Πανθρακικός δήλωσε «παρών» στο ματς με ένα σουτ του Λουσέρο στο 72’. Λίγα λεπτά μετά, στο 76’, ο κ. Μίτσελ «έκλεισε» τις αλλαγές του, αποσύροντας τον Νταβίδ Φουστέρ και βάζοντας στο ματς τον Γιάννη Μανιάτη, για να «κλείσει» ακόμη καλύτερα το κέντρο της ομάδας μας. Στο 82’ ο Φετφατζίδης έχασε καλή ευκαιρία, αφού πήρε πανέμορφη πάσα από τον Ιμπαγάσα και μπήκε στην περιοχή, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει καλά το πλασέ, απέναντι από τον Κουτσόπουλο.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κουτσόπουλος απέκρουσε τη κεφαλιά του Μανιάτη εξ επαφής.

Δεν άλλαξε κάτι στα τελευταία λεπτά και έτσι ο Ολυμπιακός επικράτησε του Πανθρακικού με 6-2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κάρολ, Μοδέστο, Χολέβας, Μανωλάς, Σιόβας, Φέισα, Μασάντο, Ιμπαγάσα, Βλαχοδήμος (42’ Φετφατζίδης), Φουστέρ (76’ Μανιάτης), Μήτρογλου (69’ Ιωαννίδης).

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: Κουτσόπουλος, Μελίσσης, Στάθης, Κασελάν, Λουσέρο, Σερφά, Μίνγκας (84΄ Καθάριος), Ζορντάο, Μουνάφο (61’ Μπαϊκαρά), Μακρυδημήτρης, Τζάνης (61’ Παπαδόπουλος).

ΓΗΠΕΔΟ: «Γ. Καραϊσκάκης»
ΣΚΟΡΕΡ: 3’, 55’ Φουστέρ, 10’ Ιμπαγάσα, 47’, 53’ Μήτρογλου, 50’ Φετφατζίδης / 18’ Τζάνης, 31’ Λουσέρο
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χ. Καλογερόπουλος (Αθηνών)
ΒΟΗΘΟΙ: Αλ. Γρεβένης (Χαλκιδικής), Στ. Τσολάκης (Αθηνών)
ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΟΙ ΒΟΗΘΟΙ: Ηλ. Σπάθας (Πειραιά), Γ. Δελφάκης (Αρκαδίας)
ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΣ: Μιχ. Βοσκάκης (Ρεθύμνου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 60’ Χολέβας / 60’ Κασελάν
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: – / –
ΔΟΚΑΡΙΑ: – / –