Παναχαϊκή – Ολυμπιακός 1-1 (διεκόπη)

Ο Ολυμπιακός ήταν ισόπαλος 1-1 με την Παναχαϊκή για το Κύπελλο Ελλάδος όταν η αναμέτρηση διεκόπη λόγω ρίψης αντικειμένων.

Ο Λεονάρντο Ζαρντίμ επέλεξε μια ενδεκάδα με κάποιες αλλαγές, σε σχέση με τις προηγούμενες αναμετρήσεις. Ο Μέγιερι ήταν κάτω από τα δοκάρια, με τους Ντιακιτέ, Παπάζογλου, Κοντρέρας και Χολέβας να είναι στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Οι Γκρέκο και Φέισα ήταν τα αμυντικά χαφ, έχοντας μπροστά τους τον Φουστέρ. Μασάντο και Φετφατζίδης ήταν στα άκρα και ο Μήτρογλου ο μοναδικός προωθημένος.

Η Παναχαϊκή άνοιξε το σκορ στο 4΄ με τον Γκούρτσα, όταν ο Ντίνας μπήκε από τα δεξιά και έκανε τη σέντρα με τον σκόρερ να κάνει την προβολή και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0.

Στη συνέχεια, η ομάδα μας πίεσε για την ισοφάριση και «έκλεισε» στα καρέ της την Πατρινή ομάδα. Ο τερματοφύλακας Ανδρούτσος, αλλά και οι αμυντικοί των γηπεδούχων κράτησαν με όλες τους τις δυνάμεις το υπέρ τους σκορ.

Στο 7΄ το σουτ του Φετφατζίδη κόντραρε σε σώματα αμυνόμενων και το γυριστό του Φουστέρ στη συνέχεια έδιωξε εντυπωσιακά ο Ανδρούτσος. Στο 19΄ ήρθε η σειρά του Ντιακιτέ να δει το σουτ του, να διώχνει με εντυπωσιακό τρόπο ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων. Στο 37΄ ο Βοσκόπουλος είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, για μαρκάρισμα πάνω στον Φουστέρ.

Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 1-0 υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Λεονάρντο Ζαρντίμ πέρασε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τον Τζιμπούρ στη θέση του Φέισα και άλλαξε το σύστημα της ομάδας από 4-2-3-1 σε 4-4-2.

Στο 57΄ η ομάδα μας με τον Γιάννη Φετφατζίδη έφερε το ματς στα ίσα. Ο Μήτρογλου έκανε το τακουνάκι στον νεαρό άσο και εκείνος με υποδειγματικό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-1. Σε εκείνο το σημείο ο Ιμπαγάσα πέρασε στη θέση του Μασάντο.

Στο 83ο λεπτό είχαμε διακοπή στην αναμέτρηση λόγω ρίψης αντικειμένων, με τους διαιτητές να αποχωρούν από τον αγωνιστικό χώρο. Οι διαιτητές επέστρεψαν στο γήπεδο και μετά από λίγα λεπτά και εξαιτίας νέων ρίψεων αντικειμένων από τις εξέδρες υπήρξε οριστική διακοπή.

Παναχαϊκή (Γιώργος Κούτσης): Ανδρούτσος, Σπίνουλας, Καραμανλής, Φατιόν, Ντιόγκο (65΄ Κοιλιάρας), Βοσκόπουλος, Γκούρτσας, Ουρτάδο (42΄ Κοκκίνης), Ντίνας (78΄ Βασιλαντωνόπουλος), Σαλαμαστράκης, Βουνκ.

Ολυμπιακός (Λεονάρτο Ζαρντίμ): Μέγιερι, Ντιακιτέ, Παπάζογλου, Κοντρέρας, Χολέβας, Γκρέκο, Φέισα (45΄ Τζιμπούρ), Φουστέρ, Μασάντο (58΄ Ιμπαγάσα), Φετφατζίδης, Μήτρογλου

ΓΗΠΕΔΟ: «Κώστας Δαβουρλής»
ΣΚΟΡΕΡ: 4΄ Γκούρτσας/57΄ Φετφατζίδης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δημητρόπουλος (Φθιώτιδας)
1ος ΒΟΗΘΟΣ: Γουργιώτης (Φθιώτιδας)
2ος ΒΟΗΘΟΣ: Ελευθερίου (Αθηνών)
ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΣ: Ι. Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 12΄ Βοσκόπουλος, 22΄ Ουρτάδο, 71΄ Καραμανλής, 73΄ Κοιλιάρας/25΄ Γκρέκο