ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – Ο.Φ.Η. 1-0

Η ομάδα μας επικράτησε εντός έδρας του Ο.Φ.Η. με σκορ 1-0, σε αναμέτρηση που διεξήχθει στο πλαίσιο της ημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος.

Με σκόρερ τον Όλοφ Μέλμπεργκ στο 81ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του Ο.Φ.Η. με 1-0 και πήρε έτσι το προβάδισμα στην υπόθεση πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου.

Η ομάδα μας αν και είχε να αντιμετωπίσει την διπλή γραμμή άμυνας των κρητικών κατάφερε να δημιουργήσει ευκαιρίες τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο μέρος του αγώνα, όμως μόνο μια φορά η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του Ο.Φ.Η.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στον αγώνα δυνατά και θέλοντας να κάνει παιχνίδι με γρήγορο ρυθμό, όμως απέναντί του βρήκε τη «γραμμή Μαζινό» που είχε στήσει ο Ο.Φ.Η. για τον οποίο το πρώτο ζητούμενο ήταν να μην παραβιαστεί η εστία του και κατά δεύτερο λόγο να μπορέσει να κάνει τη ζημιά σε κάποια αντεπίθεση.

Ο έλεγχος του αγώνα ανήκε πλήρως στον Ολυμπιακό από το πρώτο του λεπτό, όχι όμως με εύκολους διαδρόμους προς την κρητική περιοχή. Η ομάδα μας προσπαθούσε με υπομονή και επιμονή να βρει τους κατάλληλους τρόπους για να «ξεκλειδώσει» την άμυνα του Ο.Φ.Η. και να πετύχει το γκολ, πράγμα που έγινε στο 81ο λεπτό.

Ο Ορμπάιθ εκτέλεσε φάουλ από το χώρο του κέντρου και προς την περιοχή του Ο.Φ.Η., όπου ο Μέλμπεργκ με ωραία γυριστή κεφαλιά έκανε το 1-0, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ θα μπορούσε να πετύχει και άλλα γκολ, όμως δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που η αλήθεια είναι πως δημιούργησε, παρά το γεγονός ότι σχεδόν έντεκα αντίπαλοι έπαιζαν μέσα και γύρω από την περιοχή του Σαχσανίδη.

Η ομάδα μας πήρε τη νίκη και μαζί έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκρισή της στον τελικό της διοργάνωσης. Το δεύτερο βήμα θα γίνει στον επαναληπτικό του Ηρακλείου, όπου στόχος είναι και πάλι η νίκη.