Άρης – Ολυμπιακός 2-3

Με τη νίκη και τους τρεις βαθμούς που συνεπάγονται έφυγε ο Ολυμπιακός από το «Κλεάνθης Βικελίδης» το Σάββατο το βράδυ, κερδίζοντας τον Άρη με 3-2, σε έναν αγώνα που θα μπορούσε εύκολα να είναι λιγότερο αγχωτικός για την ομάδα μας, καθώς κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και σε μεγάλα διαστήματα του δευτέρου μέρους, ήταν καλύτερη από τους γηπεδούχους και κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο.

Τα γκολ της νίκης πέτυχαν οι Τζιμπούρ στο 7ο λεπτό, Μοδέστο στο 28ο και Μακούν στο 82ο λεπτό, ενώ για τους «κιτρινόμαυρους» μείωσε αρχικά σε 1-2 ο Τόχα στο 77΄και σε 2-3 ο Φατί στο 85΄.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στον αγώνα πολύ δυνατά και δεν άργησε να προηγηθεί με τον Τζιμπούρ στο 7ο λεπτό. Το γκολ αυτό έδωσε ακόμα μεγαλύτερη ψυχολογία στους παίκτες της ομάδας μας οι οποίοι κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα το δεύτερο γκολ να είναι θέμα χρόνου. Έτσι και έγινε με ωραία κεφαλιά του Μοδέστο 21 λεπτά αργότερα (28΄) μετά από εκτέλεση φάουλ του Ιμπαγάσα. Το υπόλοιπο του πρώτου μέρους κύλησε με την ομάδα μας να προσπαθεί και να δημιουργεί, αλλά τελικά να χάνει ευκαιρίες για το 3-0 και με τον Άρη να προσπαθεί, σπασμωδικά, να αντιδράσει.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν, όμως και πάλι η ανωτερότητα της ομάδας μας ήταν εμφανής, ωστόσο δεν κατέστη δυνατό να μετατραπεί σε γκολ με το οποίο θα «κλείδωνε» η νίκη. Η στιγμή που παραλίγο να γίνει μοιραία για το αποτέλεσμα του αγώνα ήταν το δοκάρι του Μόνχε στο 70ο λεπτό. Ο αργεντινός αριστερός ακραίος της ομάδας μας πήρε τη μπάλα και προχώρησε προς την περιοχή του Άρη μόνος του και την κατάλληλη στιγμή πλάσαρε με ψηλοκρεμαστό σουτ τον Γιακούποβιτς, όμως η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων και ξαναέφτασε στα πόδια του Μόνχε, το σουτ του οποίου την έστειλε άουτ.

Εάν σε αυτή τη φάση γινόταν το 0-3, τότε το σκορ θα μπορούσε να είναι ακόμα μεγαλύτερο υπέρ της ομάδας μας και σίγουρα η επικράτησή της θα γινόταν με λιγότερο αγχωτικό τρόπο και αυτό γιατί οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-2 στο 77ο λεπτό με τον Τόχα και ξαναμπήκαν στο παιχνίδι.Η αντίδραση των παικτών μας στη μείωση του σκορ από τους παίκτες του Άρη ήταν άμεση. Ισορρόπησαν την πίεση των «κιτρινόμαυρων», πετυχαίνοντας και τρίτο γκολ, όταν μετά από ωραία εκτέλεση φάουλ του Χολέμπας από δεξιά ο Μακούν με ωραία κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι έγραψε το 1-3.

Το γκολ αυτό έδωσε σε όλους την εντύπωση ότι ο αγώνας είχε τελειώσει στο σημείο εκείνο, όμως ο Άρης ξαναμπήκε στο παιχνίδι πέντε λεπτά πριν τη συμπλήρωση των ενενήντα όταν μείωσε το σκορ με κεφαλιά του Φατί. Τελικά η ομάδα μας και παρά την πίεση που προσπάθησαν να ασκήσουν οι γηπεδούχοι κράτησε την πολύτιμη νίκη και τους τρεις βαθμούς που την έφεραν στην κορυφή της βαθμολογίας, σε έναν αγώνα που ήταν φανερά καλύτερη και όποιο άλλο αποτέλεσμα θα ήταν πέρα για πέρα άδικο.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΑΡΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-3

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σιδηρόπουλος
ΣΚΟΡΕΡ: 77′ Τόχα, 85′ Φατί – 7′ Τζιμπούρ, 28′ Μοδέστο, 82′ Μακούν
ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Καζναφέρης, Καστίγιο, Γιάκομπ – Ιμπαγάσα, Ορμπάιθ, Μιραλάς, Παπαδόπουλος
ΑΡΗΣ: Γιακούποβιτς, Μίσελ, Ντίκο, Σανκαρέ, Καζναφέρης, Βράνιες (46′ Τόχα), Φατί, Γιαννιώτας (74′ Ακόστα), Ουμπίντες, Καστίγιο, Σολτάνι (65′ Γιάκομπ).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ:Μέγερι, Τοροσίδης, Μέλμπεργκ, Α. Παπαδόπουλος, Χολέμπας, Μοδέστο, Ορμπάιθ, Μόνχε (80′ Μαρκάνο), Ιμπαγάσα (62′ Μακούν), Μιραλάς (90+’ Φέισα), Τζιμπούρ.