Ντόρτμουντ – Ολυμπιακός 1-0

Η ομάδα μας ηττήθηκε με 1-0 από την Μπορούσια Ντόρτμουντ στο "Σίγκναλ Ίντουνα Παρκ" στον αγώνα για την 4η αγωνιστική του έκτου ομίλου του Champions League.

Το γκολ για την γερμανική ομάδα πέτυχε ο Γκρόσγκροϊτς στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Ολυμπιακός μπορεί να έμεινε πίσω στο σκορ νωρίς στην αρχή του αγώνα, αλλά αμέσως ισορρόπησε το παιχνίδι και για ακόμα ένα αγώνα εκτός έδρας έδειξε πως μπορεί να αντιμετωπίσει ως ίσο προς ίσο όλες τις ομάδες στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση.

Οι ποδοσφαιριστές του Ερνέστο Βαλβέρδε με καλή κυκλοφορία της μπάλας σταδιακά κέρδισαν έδαφος και πίεσαν την Ντόρτμουντ ώστε να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης.

Έφτασαν πολύ κοντά στην φάση του 43ου λεπτού με το κόρνερ του Χολέμπας και την κεφαλιά του Όλοφ Μέλμπεργκ αλλά το χέρι του Χούμελς άλλαξε αντικανονικά την πορεία της μπάλας στην κεφαλιά του Σουηδού αμυντικού.

Ο Ρώσος διαιτητής της αναμέτρησης, Βλάντισλαβ Μπεζμπορόντοφ, αρνήθηκε να δώσει την παράβαση με αποτέλεσμα η ομάδα να χάσει την ευκαιρία να φτάσει στην ισοφάριση από το σημείο του πέναλτι.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν τις προσπάθειες του για την επίτευξη ενός τέρματος, αλλά χωρίς επιτυχία χάνοντας μάλιστα και μία ευκαιρία στις καθυστερήσεις με την κεφαλιά του Μέλμπεργκ.

Πλέον η ομάδας στρέφει την προσοχή της αρχικά στο πρωτάθλημα και το παιχνίδι με τον Άρη, ενώ για το Champions League είναι δεδομένο πως θα προσπαθήσει για το καλύτερο στα επόμενα δύο παιχνίδι που απομένουν με την Μαρσέιγ στην Γαλλία και την Άρσεναλ στο “Γ. Καραϊσκάκης”.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ (Γιούργκεν Κλοπ): Βάιντερφελερ, Σμέλτσερ, Σούμποτιτς, Χούμελς, Πίστσεκ, Κελ, Λάιτνερ (86′ Σαντάνα), Πέρισιτς (77′ Μπλαστσικόφσκι), Γκέτσε (66′ Καγκάβα), Γκρόσγκροϊτς, Λεβαντόφσκι

Στον πάγκο έμειναν οι: Λάγκερακ, Λέβε, Γκιντογιάν, Μπάριος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Μέγιερι, Μοδέστο, Χολέμπας, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Μαρκάνο (68′ Αμπντούν), Φέισα (60′ Μακούν), Ιμπαγάσα (79′ Πάντελιτς), Ορμπάιθ, Μιραλάς, Τζιμπούρ

Στον πάγκο έμειναν οι: Κοστάντσο, Μανιάτης, Τοροσίδης, Ποτουρίδης