ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – Ο.Φ.Η. 2-2

Ένα αναπάντεχο αποτέλεσμα, μια ισοπαλία που κανένας δεν περίμενε με βάση την εικόνα του αγώνα μέχρι το 70ο λεπτό του αγώνα, σφράγισε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ και του Ο.Φ.Η.

Το τελικό 2-2 σίγουρα δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα, καθώς οι φιλοξενούμενοι παίζοντας με δύο ζώνες άμυνας αναζήτησαν το γκολ κυρίως στις αντεπιθέσεις και τα στημένα, ενώ το έργο της ομάδας μας, έμοιαζε σαφώς πιο δύσκολο με 11 παίκτες μαζεμένους μέσα σχεδόν στην περιοχή του Κάρολ.

Το να διασπάσεις μια άμυνα που αποτελείται απ’ όλη την ομάδα θέλει υπομονή, ομαδικότητα στο έπακρο, αλλά και πολλές φορές αυτοσχεδιασμό και επίδειξη των ατομικών ικανοτήτων.

Οι παίκτες μας κατάφεραν, παρά τη γραμμή «Μαζινό» του Ο.Φ.Η. να πετύχουν δύο γκολ, όμως οι κρητικοί κατάφεραν αρχικά να μειώσουν σε 2-1 και στη συνέχεια εκμεταλλευόμενοι μια σύγχυση μέσα στην περιοχή μας να ισοφαρίσουν.

Το σκορ άνοιξε στο 45ο λεπτό ο Τζιμπούρ, για να διπλασιάσει τα “ερυθρόλευκα” τέρματα ο Μιραλάς στο 62΄. Για τον Ο.Φ.Η., που δημιούργησε τρεις φάσεις σε όλο τον αγώνα και πέτυχε δύο γκολ, μείωσε ο Μάντζιος στο 73ο λεπτό και ισοφάρισε στο 77ο λεπτό ο Γεωργίου.

Όπως αναφέραμε και πριν η εικόνα του αγώνα ήταν από τη μία πλευρά ο Ολυμπιακός να προσπαθεί να βρει διαδρόμους για την εστία του Κάρολ, παίζοντας το παιχνίδι στο ένα τέταρτο του γηπέδου, προς την περιοχή των φιλοξενούμενων και από την άλλη ο Ο.Φ.Η. με σχεδόν έντεκα παίκτες στην άμυνα να προσπαθεί να αποκόψει οποιαδήποτε προσπάθεια δημιουργίας φάσης.

Η ομάδα μας κατάφερε εκτός από τα γκολ να δημιουργήσει και φάσεις, όμως το τρίτο γκολ δεν ήρθε, ούτε και με την προσπάθεια της μετά το 2-2.

Το βλέμμα και η προσοχή όλων τώρα στρέφονται στον αγώνα της Τρίτης με την Μπορούσια Ντόρτμουντ, που θα γίνει στο «Βέστφάλεν» στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Champions League.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – Ο.Φ.Η. 2-2

ΣΚΟΡΕΡ: 45′ Τζιμπούρ, 62′ Μιραλάς – 73′ Μάντζιος, 77′ Γεωργίου
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σελίμος (Λακωνίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 90+1′ Λόπεθ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κοστάντσο, Μανιάτης, Μέλμπεργκ, Τζιμπούρ, Μιραλάς, Φετφατζίδης, Χολέμπας, Μαρκάνο, Ορμπάιθ (70′ Μοντέστο), Μακούν (80′ Πάντελιτς), Αμπντούν (46′ Ιμ παγάσα).

ΟΦΗ: Κάρολ, Γαλανόπουλος, Ταυλαρίδης, Μπουλούτ, Μάντζιος, Κάλαϊτζιτς, Μπόντορ (76′ Ρόβας), Γεωργίου, Σίσιτς (67′ Καπάνταης), Χ. Λόπεθ, Ζ. Λόπεθ (72′ Βερόν).

*Οι ποδοσφαιριστές της ομάδας μας θα προπονηθούν αύριο στις 10:30. Μετά την προπόνηση θα ανακοινωθούν τα ονόματα των ποδοσφαιριστών που θα συμπεριληφθούν στην αποστολή που θα αναχωρήσει τη Δευτέρα για το Ντόρτμουντ.