Ολυμπιακός – Ντόρτμουντ 3-1

Αποδίδοντας εντυπωσιακό ποδόσφαιρο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε 3-1 της πρωταθλήτριας Γερμανίας, Μπορούσια Ντόρτμουντ στον αγώνα που έγινε την Τετάρτη το βράδυ στο στάδιο «Γ. Καραϊσκάκης» στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του UEFA Champions League. Τα γκολ που έδωσαν τη νίκη στην ομάδα μας, πέτυχαν στο 8ο λεπτό ο Χολέμπας, στο 40o λεπτό ο Τζιμπούρ και στο 78ο λεπτό ο Μοδέστο, ενώ οι παίκτες της γερμανικής ομάδας είχαν ισοφαρίσει προσωρινά στο 26ο λεπτό με τον Λεβαντόφσκι.

Η ομάδα μας ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα, όμως και οι παίκτες της γερμανικής ομάδας ήταν προετοιμασμένοι για ένα δύσκολο και δυνατό παιχνίδι και στο πρώτο ημίχρονο δημιούργησαν αρκετά προβλήματα τόσο στο κέντρο, όσο και στην ερυθρόλευκη άμυνα. Ο Ολυμπιακός, συνεπικουρούμενος από 30.000 θεατές που έδωσαν το δικό τους όμορφο χρώμα στον αγώνα, κατάφερε να προηγηθεί στο 8΄με την πολύ ωραία προσπάθεια του Χολέμπας. Οι γερμανοί αντέδρασαν και πίεσαν για την ισοφάριση, ενώ ταυτόχρονα και ο Ολυμπιακός είχε επικίνδυνες αντεπιθέσεις προς την εστία της Μπορούσια.

Τελικά οι γερμανοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 26΄με τον Λεβαντόφσκι ο οποίος έπιασε ωραίο σουτ από το ύψος της ερυθρόλευκης περιοχής, όμως αυτό ήταν κάτι προσωρινό. Ο Ολυμπιακός με τη συμπαράσταση των φιλάθλων του, αλλά και την πολύ ωραία προσπάθεια και το σουτ του Τζιμπούρ κατάφερε να προηγηθεί εκ νέου στο 40΄, ένα κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού και να πάει τελικά με το υπέρ του σκορ στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα μας οπισθοχώρησε λίγο, δίνοντας χώρο στους παίκτες της Μπορούσια και «χτύπησε» στις αντεπιθέσεις, δημιουργώντας αλλά και χάνοντας αρκετές ευκαιρίες για γκολ. Τελικά το 3ο γκολ ήρθε στο 78΄όταν ο Μοντέστο, μετά από εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά, έστειλε με ωραία κεφαλιά τη μπάλα στα γωνία της γερμανικής εστίας γράφοντας το 3-1 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Σε γενικές γραμμές ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε μια σπουδαία εμφάνιση απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα, όπως η Μπορούσια. Αυτή τη φορά οι «ερυθρόλευκοι» δεν έμειναν μόνο με τις δάφνες της καλής εμφάνισης όπως στο Λονδίνο. Αντίθετα κατάφεραν να πάρουν αυτό που άξιζαν, τη νίκη και τους τρεις πρώτους βαθμούς στη διοργάνωση. Και απέδειξαν ότι όταν παίζεται ποδόσφαιρο ο Ολυμπιακός είναι εκεί, γιατί έχει ρυθμό, έχει ποιότητα, έχει τακτική. Η ομάδα αυτή ικανοποίησε τον κόσμο και του έδωσε χαρά, παίζοντας απλό γρήγορο και ωραίο σαν θέαμα ποδόσφαιρο και ταυτόχρονα είχε και την ουσία του αποτελέσματος, το οποίο έχει ακόμη μεγαλύτερη σημασία γιατί επιτεύχθηκε απέναντι σε μια πραγματικά μεγάλη ομάδα.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ 3-1

ΣΚΟΡΕΡ: 8′ Χολέμπας, 40′ Τζιμπούρ, 78′ Μοντέστο – 26′ Λεβαντόφσκι
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Νίτσχουις (Ολλανδία)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 56′ Σμέλτζε

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κοστάντσο, Μοντέστο, Μέλμπεργκ, Χολέμπας, Παπαδόπουλος, Μαρκάνο, Ιμπαγάσα, Ορμπάιθ, Μακούν (73′ Μανιάτης), Τζιμπούρ, Μιραλάς (90′ Φετφατζίδης).

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Βειντενφέλερ, Σούμποτιτς, Χούμελς, Πίζτσεκ, Σμέζλερ, Γκέτσε (83′ Γκροσγκρέουτζ), Γκουντογκάν (56′ Λάιτνερ), Μπέντερ, Πέρισιτς, Λεβαντόφσκι, Καγκάβα (65′ Μπλαζικόφσκι).