Εργοτέλης – Ολυμπιακός 2-3

Αποδίδοντας καλό ποδόσφαιρο ιδιαίτερα στο πρώτο μισό του αγώνα, αλλά και σε διαστήματα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός ξεπέρασε νικηφόρα το «εμπόδιο» του Εργοτέλη με 2-3 και διπλασίασε τις νίκες του σε ισάριθμους αγώνες στο Πρωτάθλημα της Super League.

Η ομάδα μας προηγήθηκε με 2-0 στο ημίχρονο με γκολ των Μιραλάς (4΄) και Φουστέρ (πεν. 41΄) και τριπλασίασε τα τέρματά της στο 76ο λεπτό με το γκολ του Μαρκάνο. Από την άλλη πλευρά ο Εργοτέλης μείωσε το σκορ σε 1-2 στο 55΄με τον Ρομάνο και στο 85΄σε 2-3 επίσης με τον ίδιο ποδοσφαιριστή.

Στο πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά, πιέζοντας τους αντιπάλους του ψηλά και κυκλοφορόντας την μπάλα με ωραίο τρόπο κατάφερε όχι μόνο να έχει τον έλεγχο του αγώνα, αλλά να δημιουργεί συνεχώς κινδύνους για την εστία του Πίρσον.

Τα παραπάνω είχαν σαν αποτέλεσμα τα δύο ερυθρόλευκα γκολ και αρκετές ευκαιρίες για γκολ, οι οποίες δεν αξιοποιήθηκαν. Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός κυριάρχησε σε όλους τους τομείς και απέδωσε στο μεγαλύτερο διάστημά του, γρήγορο και θεαματικό ποδόσφαιρο με τον Εργοτέλη να μην μπορεί να ακολουθήσει αυτόν το ρυθμό.

Στην επανάληψη οι κρητικοί μπήκαν πιο δυνατά και κατάφεραν να μειώσουν το σκορ με εκτέλεση φάουλ του Ρομάνο. Το γκολ αυτό που ξαναέβαλε στο παιχνίδι τον Εργοτέλη, αφύπνισε τους παίκτες της ομάδας μας, οι οποίοι πίεσαν, επέβαλαν το ρυθμό τους ξανά και κατάφεραν να πετύχουν και τρίτο γκολ με ωραίο πλασέ του Μαρκάνο.

Το παιχνίδι όμως δεν είχε τελειώσει ακόμα, καθώς ο Εργοτέλης κατάφερε σε μια αναμπουμπούλα στην περιοχή του Ολυμπιακού να μειώσει και πάλι με τον Ρομάνο, όμως μέχρι εκεί. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους παίκτες μας να έχουν πετύχει μια σημαντική νίκη, σε μια έδρα δύσκολη και να κάνουν το δύο στα δύο στα παιχνίδια που έχουν δώσει μέχρι τώρα. Βέβαια με λίγη προσοχή, καθώς η απόδοση ήταν καλή στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, η ομάδα μας θα είχε εξασφαλίσει τη νίκη με πιο άνετο τρόπο.

Συμπερασματικά και παρά τις δυσκολίες του τελικού 2-3, ο Ολυμπιακός δείχνει σαφή σημάδια βελτίωσης από αγώνα σε αγώνα, καθώς αρχίζει να βρίσκει το ρυθμό του. Η ποιότητα των παικτών μας ήταν σίγουρα δεδομένη, όμως ο ρυθμός και η ένταση στο παιχνίδι, πράγματα που έρχονται με τους επίσημους αγώνες, αρχίζουν να βγάζουν αυτή την ποιότητα στον αγωνιστικό χώρο και να την κάνουν εμφανή με τον απλό και γρήγορο τρόπο παιχνιδιού, την πίεση στον αντίπαλο και γενικότερα τα στοιχεία που χαρακτηρίζουν το παιχνίδι της ομάδας μας.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-3
ΣΚΟΡΕΡΣ: 55′, 85′ Ρομάνο – 4′ Μιραλάς, 41′ πεν. Φουστέρ, 76′ Μαρκάνο
ΔΟΚΑΡΙΑ: 85′ Γιοβάνοβιτς – 4′ Τζιμπούρ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παππάς (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 25′ Ρομάνο, 30′ Μπέτο, 41′ Τζούνιορ, 66′ Φραγκουλάκης – 44′ Μιραλάς, 48′ Α. Παπαδόπουλος

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Πίρσον, Γιαλούσης (81′ Κυριακίδης), Βίσιο, Γιοβάνοβιτς, Χίμπλινγκερ (46′ Σαρρής), Τζούνιορ, Μπέτο, Φραγκουλάκης, Κουτσιανικούλης, Ρομάνο, Μπούντιμιρ (71′ Κατσικοκέρης).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κοστάντσο, Τοροσίδης, Χολέμπας, Μαρκάνο, Α. Παπαδόπουλος, Μοντέστο, Ορμπάιθ, Αμπντούν (62′ Ιμπαγάσα), Μιραλάς (88′ Μέλμπεργκ), Φουστέρ (73′ Χαβίτο), Τζιμπούρ.